קנאביס רפואי – טיפול באוכלוסייה הגריאטרית

קנאביס רפואי הינו בעל פונטציאל רב להקלה על תסמינים הנפוצים בגיל השלישי, והעניין בקנאביס רפואי לקשישים וטיפול בבעיות באוכלוסייה הגריאטרית הולך וגדל בשנים האחרונות. גלו כיצד:

עדויות שונות מדגימות את יעילותו של הקנאביס הרפואי בהקלה על כאבים כרוניים מסוגים שונים, בכללם כאבי מפרקים (arthritis and osteoarthritis) (Lynch and Campbell 2011; Haroutounian et al. 2016; Aviram and Samuelly-Leichtag, 2017), בהקלה על הפרעות שינה ( (Lynch and Campbell 2011; Haroutounian et al. 2016, תופעות של חרדה (Lim et al. 2017) ,דיכאון (Sexton eta l. 2016) ,בעיות עיכול וחוסר תיאבון (Goyal et al. 2017). קנאביס נמצא יעיל גם לטיפול במחלות הנפוצות באוכלוסיה הגריאטרית, ביניהן מחלת פרקינסון (Lim et al. 2017; Shohet et al. 2017) ומחלת אלצהיימר (Lim et al. 2017; Ahmed et al. 2015).

קנאביס רפואי לטיפול בקשישים – נכון או לא נכון?

טיפול בקנאביס בחולי אלצהיימר סייע להפחתת אי השקט הפסיכומוטורי וההפרעות ההתנהגותיות (Lim et al. 2017; Ahmed et al. 2015). מחקרים חדשים מציעים אף כי קנאביס רפואי עשוי לעכב ירידה קוגנטיבית (Bilkei-Gorzo et al. 2017) והתפתחות של מחלת האלצהיימר (Cao et al. 2014). הפוטנציאל של קנאביס כרכיב מגן במערכת העצבים (נוירו-פרוטקטיבי) הודגם במחקרים שונים (למשל Hampson et al. 1998; Mechoulam 2004) והינו בעל משמעות גדולה באוכלוסייה הגריאטרית (Marzo et al. 2015; Bilkei-Gorzo et al. 2017).

כצמח בעל פוטנציאל טיפולי נרחב, קנאביס רפואי עשוי לטפל במגוון תסמונות רפואיות במשולב וכך להפחית במידה ניכרת את הצורך בטיפול קונבנציונלי מרובה-תרופות (polypharmacy) השכיח באוכלוסיית הקשישים (Linjakumpu et al. 2002). מחקרים שפורסמו לאחרונה מצאו ירידה משמעותית בשימוש בתרופות מרשם בעקבות טיפול בקנאביס רפואי. באופן ספציפי, נמצאה ירידה משמעותית בצריכת אופיואידים ותרופות נרקוטיות, בתרופות לטיפול במצבי חרדה, בתרופות נוגדות דיכאון, בתרופות לטיפול בבעיות שינה, ובתרופות לטיפול במיגרנות (Boehnke et al. 2016; Lucas and Walsh, 2017; Corroon et al. 2017; Piper et al. 2017).

הפוטנציאל של קנאביס רפואי כטיפול רב מערכתי וכתחליף לטיפול מרובה-תרופות, הינו בעל משמעויות רבות. ביניהן, הקטנת אינטראקציות בין תרופתיות, הפחתת בלבול בנטילתןוחסכון כלכלי. בנוסף, כטיפול רב מערכתי, הוא עשוי להוות מענה לסדרה של תסמינים רפואיים הנותרים תכופות ללא טיפול באוכלוסייה הגריאטרית, כתוצאה מחששם של רופאים רבים ממתן תרופות מרובות או מחששם של המטופלים עצמם מכך.

מאות חומרים פעילים זוהו עד היום בצמח הקנביס, כאשר העיקריים מבחינת ריכוזם בצמח, והנחקרים ביותר הינם הקנבינואידים, ובפרט Tetrahydrocannabinol  & Cannabidiol. הקנבינואידים נקשרים לרצפטורים במערכת האנדו-קנבינואידית ומהווים מתווכים עצביים במגוון רחב של תהליכים פיזיולוגיים ופתולוגיים. לאחרונה, תרומתם של רכיבים נוספים בצמח הולכת ומתבהרת. תרומתם של אלו אחראית למגוון הרחב של זני קנאביס בעלי השפעות פרמקולוגיות שונות. מגוון זה נובע מההשפעות הסינרגטיות בין החומרים הפעילים השונים (אפקט הפמליה, Entourage effect). (Ben-Shabat et al. 1988).

לטרפנים, חומרי טעם וריח המספקים לצמח את הארומה הייחודית לו, תפקיד מרכזי באפקט הפמליה. מעבר לתכונות הטעם והריח, מיוחסת לטרפנים בכלל ולטרפנים המצויים בקנאביס בפרט, פעילות פרמקולוגית ניכרת. טרפנים מהווים את הבסיס לטיפול בצמחי מרפא מזה מאות שנים, ומחקרים שונים הדגימו את השפעותיהם הספציפיות על התנהגות חיות ואנשים (Russo, 2011). מחקרים במודל חיה (למשל, Comelli et al. 2008), וכן עיבוד נתונים של עשרות אלפי מטופלים בקנביס רפואי, הדגימו את יעילותם של טרפנים ספציפיים בהעצמת האפקט הטיפולי.

האם צריכה של טרפנים מועילה לקשישים המטופלים בקנאביס?

צריכה של טרפנים ספציפיים הודגמה כיעילה בהקלה על כאבים ממקורות שונים במגוון מחקרים במודל חיה (לדוגמה Peana et al. 2003; Melo Junior et al. 2017) .שמנים אתריים בעלי ריכוזים גבוהים של טרפנים ספציפיים משמשים מזה מאות שנים באנלגטיקה, ואף הוכחו כיעילים בשיכוך כאב מסוגים שונים במספר מחקרים קליניים (לדוגמא:Qu et al. 2012, Jun et al. 2013). מחקרים אחרים הדגימו את היעילות של טרפנים ספציפיים לטיפול בהפרעות שינה (Do Vale et al. 2002, Buchbauer et al. 1993; Cavanagh and Wilkinson 2002), להקלה על דיכאון (Komori et al. 1995; Kennedy et al. 2011 ) ולהפחתת אי שקט פסיכומוטוריCavanagh and Wilkinson 2002) Linck et al. 2010). טרפנים מוגדרים כGRAS (Generally Recognized As Safe)  על ידי US Food and Drug Administration ועל ידי סוכנויות רגולציה אחרות (Russo, 2011).

טרפנים קיימים כאמור באופן טבעי בצמח הקנאביס, אך חלק משמעותי מהם מתנדף בהליכים שונים המהווים את תהליך הייצור של קנאביס רפואי. בזלת מחזירה את הטרפנים האובדים לקנאביס.

אילו טרפנים מוחזרים לקנאביס? האם נעשה ניסיון לשחזר את פרופיל הטרפנים שהיה קיים בקנאביס קודם לעיבודו?

לא. בכך אין ערך מספק. פרופיל הטרפנים המקורי של צמח הקנאביס, על זניו השונים, תלוי בגנטיקה של הצמח ואינו מותאם באופן מכוון לצרכינו אנו. במחקר מקיף הנסמך על עדויות ספרותיות ואנליזת נתונים של עשרות אלפי מטופלים בקנאביס רפואי, איתרה בזלת את הטרפנים היעילים ביותר לשיכוך כאב בגיל השלישי, להקלה על הפרעות בשינה, להשגת רוגע והפחתת דיכאון. בזלת יצרה הרכבי טרפנים ספצייפים לטיפול במגוון המצבים הרפואיים השונים. הרכבים אלה מוגנים בשורה של בקשות פטנט השייכים לבזלת.

המוצרים המשופרים יבחנו במחקרים קליניים בחודשים הקרובים.

תגיות
רוצים לדעת עוד?
צרו איתנו קשר!

או מלאו טופס זה ונחזור אליכם בהקדם

אנשים שקראו כתבה זו התעניינו במוצרים אלה:

Green Rock

אפגני דריפטר Afghani Drifter

אפגני דריפטר Afghani Drifter
C4
T20

אינדיקה

Bcann

אמרלד EMERALD

Jar+Box_Emerald_20-4_Sativa_no-shade
C4
T20

סאטיבה

Bcann

סאטיבה SPECIAL T

Bcann_Oil_Special-T-20-4
C4
T20

סאטיבה

Femmican

Femmican T10/C10 אינדיקה

femmican_T10C10_Indica_700x700
C10
T10

אינדיקה

Bcann Silver

BCANN SILVER T1/C28 סאטיבה

Oil_Silver_1-28-S_no-shade
C28
T1

סאטיבה

Tropical

באלי BALI

באלי BALI
C4
T20

סאטיבה

Bcann

פיקולו PICCOLO

פיקולו PICCOLO
C4
T20

אינדיקה

Bcann

צור ZUR

FB_Zur_T10C2_S_700x700
C2
T10

סאטיבה

Bcann

אינדיקה SPECIAL C

Bcann_Oil_Special-C-1-28_indica
C28
T1

אינדיקה

selected

רומיאו Romeo

רומיאו Romeo
C4
T20

אינדיקה

מאמרים נוספים

צמח הקנאביס מכיל מאות תרכובות, ביניהם עשרות של סוגי פיטוקנבינואידים. THC ו-CBD הם שני סוגי הקנבינואידים העיקריים, ריכוזם הוא הגבוה...
מהם טרפנים? הטרפנים הם חומרים בצמח הקנאביס החשובים להשפעתו הרפואית. זו למעשה משפחה גדולה של חומרים המשתפים אלמנט במבנה הכימי...
במקור צמחי אינדיקה וסאטיבה נבדלו בעיקר בבוטניקה, בנראות הפרח והעלים וגם בהשפעותיהם, ככל הנראה בגלל נוכחות טרפנים מסויימים בכמות גבוהה...
פתח צ'אט
צריכים עזרה?
היי כאן צוות בזלת,
נשמח לעזור לכם בוואטסאפ.