הטרפנים שבקנאביס

טרפנים | TERPENES

מהם טרפנים?

הטרפנים הם חומרים בצמח הקנאביס החשובים להשפעתו הרפואית. זו למעשה משפחה גדולה של חומרים המשתפים אלמנט במבנה הכימי שלהם, אך שונים בהשפעתם על גוף האדם. הטרפנים משמשים צמחים ובעלי חיים לצורכי הישרדות והגנה, ותורמים גם לארומות והטעמים של כל הפרחים והפירות בטבע.

השימוש בטרפנים למטרות רפואיות אינו חדש. הטרפנים הם מרכיבים מרכזיים בשמנים אתריים ומשמשים בטיפולי ארומתרפיה מזה אלפי שנים. מחקרים מהעשורים האחרונים הדגימו את תפקידם של הטרפנים בהפעלת מערכות פיזיולוגיות שונות בגוף האדם, בהן אלה המשתתפות בשיכוך כאב, הפחתת חרדה ובחילות, הרפיית שרירים, השפעות נוגדות דלקת ועוד. לטרפנים השונים יתרונות טיפוליים ייחודיים, והם אף משמשים בתעשיית המזון. רשויות הבריאות בארה”ב ובמדינות נוספות מכירים את הטרפנים היטב ואף הגדירו אותם כבעלי אינדקס הבטיחות הגבוה GRAS .(Generally Recognized As Safe)

טרפנים בקנאביס תורמים ליעילות הטיפולית באמצעות סינרגיה עם הקנבינואידים, החומרים המוכרים כחומרים הפעילים בקנאביס. הרכב הטרפנים והקנבינואידים הייחודי שבכל זן ומוצר קנאביס  קובע את אופי ההשפעה הכולל של אותה הסינרגיה, המכונה ”אפקט הפמליה”. טרפנים יכולים להעצים את הפעילות הרפואית של קנבינואידים בדרכים שונות, למשל דרך שיפור הובלתם לאתרי הפעולה ברקמות השונות והיכולת שלהם לחדור דרך מחסום הדם-מוח והגברת הקשירה של הקנבינואידים לקולטנים (רצפטורים). טרפנים אחרים, אגב, יכולים דווקא לפחית יעילות של קנבינואידים ולכן התאמה של הרכב הטרפנים והקנבינואידים חיוני להשגת יעילות טיפולית בטיפול בקנאביס רפואי.

הטרפנים הם חומרים מאוד נדיפים וכתוצאה מכך חלק ניכר מהם אובד מרגע הקציר עוד לפני שהתפרחות נארזות. תהליך הכנת שמן הקנאביס הכולל חימום תורם איבוד נוסף של טרפנים ואם רוצים להנות ממלוא השפעתם ניתן להשתמש בשמן המועשר בפורמולת טרפנים. שמני Bcann על סדרותיהם השונות מועשרים בפורמולות טרפנים המוגנות בבקשות פטנט. הרכב הטרפנים בהם מותאם למטרות טיפול ספציפיות ולמאפייני המטופל ולא להרכב המזוהה עם זן קנאביס זה או אחר. הסיבה לכך נעוצה בכך שהרכב הטרפנים בצמח מתאים לצרכיו של הצמח ולא לצרכי המטופל. חשוב גם לזכור שבצמח מינון הטרפנים אינו יציב. תפרחות מאותו הזן שגדלו יחד או בתקופות שונות יכילו כמויות שונות ומשתנות של טרפנים, ולכן אם רוצים להשתמש בקנאביס למטרות רפואיות ולזכות בטיפול מדיד, איכותי ויציב מומלץ להשתמש ככל הניתן בשמן המועשר בטרפנים. במקרים מסוימים הדורשים השפעה מהירה ניתן לשלב גליליות או תפרחות קנאביס רפואי.

הכירו טרפנים מפורסמים בקנאביס:

  • בטא קריופילן (b-Caryophyllene) – מחקרים הדגימו שהקריופילן עשוי לסייע בשיכוך כאב, דיכוי דלקות, שיפור מצב הרוח, הפחתת סימפטומים של חרדה ודיכאון, ואף להקל על גמילה מאלכוהול, ניקוטין וקוקאין. המבנה הייחודי של הקריופילן מאפשר לו להיקשר לקולטנים במערכת האנדוקנבינואידית (בייחוד CB2), ודרכם לסייע בשיכוך כאב ודלקת מבלי לייצר השפעה אופורית או פסיכואקטיבית. הקריופילן מקנה לזנים העשירים בו חריפות וריח דומיננטיים שקשה להתעלם מהם, המזכירים בגווניהם את התבלינים הארומטיים המכילים אותו, כדוגמת הפלפל השחור, הרוזמרין, הציפורן, האורגנו והבזיליקום
  • לימונן (Limonene) – כפי ששמו מרמז את הלימונן תמצאו בלימון ופירות הדר נוספים, אבל גם במספר לא מבוטל של זני קנאביס. הלימונן ידוע כמעורר ומשפר מצב רוח וכנוגד דכאון וחרדה. מחקרים מצאו שהלימונן נוגד דלקת וברפואות מסורתיות מסייע להפחתת התחושות הלא נעימות הנלוות לריפלוקס (החזר קיבתי-ושטי) וצרבת. הלימונן מחטא ומסייע בהתמודדות עם זיהומים ויראליים וחיידקיים. נוסף על קנאביס ופירות הדר תוכלו למצוא לימונן גם ברוזמרין, מנטה וג’ינג’ר.
  • פיינן (Pinene) – הפינן הוא מהטרפנים הדומיננטיים בטבע. יכולתו לאזן את השפעתו הפסיכואקטיבית של ה- THC היא מיתרונותיו החשובים בהקשר הרפואי, וזנים העשירים בו עשויים להתאים עבור המבקשים לשמור על הערנות והריכוז. מחקרים מגלים שהפינן מעלה את רמתם של מתווכים עצביים במוח ונחשב כנוגד חמצון וכמחזק את ההגנה על תאי המוח. הפינן נוגד דלקת, מרחיב ופותח את דרכי הנשימה, מרגיע ונוגד חרדה. עצי אורן, רוזמרין, מרווה, שמיר, פטרוזיליה, עצי מחט ועץ התה וגם קליפות תפוזים, מכילים כולם – פינן.
  •  מירסן (Myrcene) – יכולתו של המירסן להגביר את האפקט הפסיכואקטיבי של ה-THC, המתבטאת בתחושת עייפות ורצון לנוח (COUCH-LOCK) היא כנראה המזוהה ביותר מבין השפעותיו על גופנו. הטרפן, הנחשב לנפוץ ביותר בזני הצמח, מצוי גם בפרי המנגו ובצמח הכשות המשמש לייצור בירה ומעניק לה את טעמה האופייני. המירסן ידוע כמשרה שינה וכמשפר את איכותה, ומסייע למתמודדים עם תסמונת פוסט טראומה (PTSD) ולאלה המתקשים לישון מסיבות אחרות. יכולתו להרפות את השרירים ולשכך כאב הופכת את הזנים ומוצרי הקנאביס בהם נוכחותו דומיננטית כמתאימים במיוחד בהתמודדות עם פיברומיאלגיה וכאבים ממקור עצבי (נוירופתיה). אם נחבר לכך את תכונותיו נוגדות הדלקת, הרי שהמירסן עשוי להיטיב גם עם הסובלים מדלקות מפרקים. המירסן מקנה לזנים העשירים בו ארומה אדמתית-עשבונית, המשולבת בחריפות מתקתקה המזכירה את זו של תבלין הציפורן.
  • לינאלול (Linalool)  הלינאלול הוא מהטרפנים הנפוצים בטבע ושימוש נרחב בו נעשה בתעשיות המזון והקוסמטיקה. הלינאלול מרגיע, נוגד חרדה ומרפה שרירים. בנוסף, מחקרים תומכים גם ביעילותו בשיכוך כאב, בהשראת שינה ובשיפור איכותה.
  • ביסאבולול (Bisabolol) – טרפן זה המצוי גם בצמח הקמומיל ובעץ הקנדייה משמש כבר שנים רבות בתעשיית הקוסמטיקה. בשנים האחרונות הורחב המחקר סביב סגולותיו הבריאותיות של הביסאבולול והצטברו עדויות לגבי השפעתו בשיכוך כאב, הפחתת תהליכים דלקתיים בגוף ובשיפור ההתמודדות עם זיהומים חיידקיים.
  • הומולן (Humulene) – שמו המיוחד של טרפן זה נגזר משמו של צמח הכישות (Humulus lupulus) הרווי בטרפן זה ומשמש בתעשיית הבירה. ההומולן תורם לקנאביס ארומות עמוקות שיש המתארים אותן כניחוחות של אדמה ועץ, אך תרומותיו העיקריות הן כמובן בצד בריאותי.  להומולן תכונות אנטיביוטיות, הוא אנטי בקטריאלי ומסייע גם בהתמודדות עם זיהומים פטרייתיים. מחקרים מעבדתיים ראשוניים מציעים אופטימיות זהירה באשר לאפשרות שהוא או נגזרות שלו יוכלו לשמש בעתיד בטיפולים כנגד תאים סרטניים.
  •  טרפינולן (Terpinolene) – רבים מהטרפנים זכו לשמות בהתאם לצמחים העשירים בהם ואשר פעמים רבות גם מתארים את הארומה שלהם. במקרה של טרפינולן הארומה ידועה כנעימה אבל גם כמורכבת וקשה לתיאור.  כמרבית הטרפנים גם הטרפינולן מחזיק ביכולות אנטי בקטריאליות ואנטי פטרייתיים.
  • גרניול (Geraniol) – הגרניול שקיבל את שמו מצמח הגרניום מעניין גם בזכות השימוש שדבורים עושות בו. למעשה דבורים מפרישות גרניול ובאמצעותו מסמנות פרחים עתירי צוף ואת הכניסה לכוורת. רבים מיתרונותיו של הגרניום מתרכזים בהשפעתו על מערכת החיסון שכן הוא נוגד דלקת ומסייע בהתמודדות עם זיהומים מסוגים שונים, בהם כאלה שעל רקע חיידקי, ויראלי ופטרייתי.
  • אקליפטול (Eucalyptol) – טרפן זה המכונה פעמים רבות בארומתרפיה סינאול (Cineol) מדיף ארומה מרעננת ומתן חריפה המזוהה מניחוח האקליפטוס. מחקרים ושימוש קליני בן מאות שנים ויותר תומכים ביעילותו של האקליפטול כנגד זיהומים וכאבים בסינוסים, בהפחתת לחץ הדם ובשיפור התפקוד הקוגנטיבי.
  • אוסימן (ocimene) – אוסימן הוא טרפן המשמש צמחים רבים, בהם גם מספר זני קנאביס, כנגד טפילים ומחלות. מנטה, פטרוזיליה, מנגו, פלפל וסחלבים מכילים כולם את הטרפן שריחו מתקתק ומשלב גוונים לימוניים. האוסימן מעורר ומרומם את מצב הרוח ומחקרים מבססים את תכונותיו האנטי ויראליות ואת כוחו כנגד זיהומים פטרייתיים. מחקרים ראשוניים הדגימו את יעילותו של האוסימן בדיכוי הייצור של מתווכי דלקת וכנוגד חמצון.
  • טרפינן (Terpinene) – הטרפינן הידוע בניחוח אורני חריף הוא רכיב דומיננטי בשמן עץ התה ולאורך ההיסטוריה שימש לחיטוי ובתכשירים כנגד זיהומים עיקשים. לטרפינן, המצוי גם בהל, ערער, מיורן (אזוב) ואקליפטוס, מיוחסות סגולות נוגדות חמצון אשר נתמכות במספר מחקרים.

טרפנים

תגיות
רוצים לדעת עוד?
צרו איתנו קשר!
או מלאו טופס זה ונחזור אליכם בהקדם

אנשים שקראו כתבה זו התעניינו במוצרים אלה:

Bcann

BCANN SILVER DM T5/C10

שמן סילבר קנאביס רפואי | בזלת
C10
T5

היברידי

Bcann

BCANN SILVER T10/C10 סאטיבה

שמן סאטיבה קנאביס רפואי | בזלת
C10
T10

סאטיבה

מאמרים נוספים

צמח הקנאביס מכיל מאות תרכובות, ביניהם עשרות של סוגי פיטו-קנבינואידים. THC ו-CBD הם שני סוגי הקנבינואידים העיקריים, ריכוזם הוא הגבוה...
מהם טרפנים? הטרפנים הם חומרים בצמח הקנאביס החשובים להשפעתו הרפואית. זו למעשה משפחה גדולה של חומרים המשתפים אלמנט במבנה הכימי...
במקור צמחי אינדיקה וסאטיבה נבדלו בעיקר בבוטניקה, בנראות הפרח והעלים וגם בהשפעותיהם, ככל הנראה בגלל נוכחות טרפנים מסויימים בכמות גבוהה...
פתח צ'אט
צריכים עזרה?
היי כאן צוות בזלת,
נשמח לעזור לכם בוואטסאפ.