בית » התרכובות הפעילות בצמח הקנאביס

בצמח הקנאביס קיימות למעלה מ-400 תרכובות כימיות שונות. החומרים הפעילים הידועים והנחקרים ביותר הם THC ו-CBD.

THC

החומר הפעיל הנפוץ והנחקר ביותר בצמח הקנאביס.

ה-THC בעיקר יבוא לידי ביטוי במצבים רפואיים הבאים: שיכוך כאבים, הרפיה, התכווצויות שרירים, הגנה על הרס תאי עצב, מעורר תיאבון, הפחתת לחץ נפשי והרגעה, הפחתת בחילות והקאות (אחרי טיפול כימותרפי).

THC הוכח במחקרים כמשכך כאבים ומעבר לכך, יש לו מגוון יתרונות רפואיים בטיפול במחלות שונות. בין היתר משמש לטיפול והקלת תסמינים בטרשת נפוצה, פרקינסון, טורט, חוסר תיאבון ותסמונת פוסט טראומה (PTSD). כמו כן נמצא בשימוש להקלת בחילות והקאות כתוצאה מטיפולים כימותרפיים בחולים אונקולוגיים. THC היא מולקולה בעלת השפעה הפסיכואקטיבית, כלומר משפיעה על תפקוד המוח ועל תהליכים המנטאליים.

הודות להרכבו הכימי וצורתו המרחבית THC יכול להיקשר לשתי קבוצות עיקריות של קולטנים בגופנו: אל CB1 שנמצא בעיקר במערכת העצבים המרכזית, ו-אל CB2 הנמצא בעיקר על גבי תאים של מערכת החיסון. כתוצאה מקישור זה מופעלים מספר מנגנונים בגוף המקלים על המצב הרפואי. יחד עם זאת הקישור אינו ספציפי ויכול לגרום למספר תופעות לוואי שברובן אינן חמורות.

רצוי להתייעץ עם הצוות הרפואי או מחלקת הדרכה בבזלת פארמה לקבלת הנחיות ומידע מפורט.

CBD

חומר פעיל זה נחקר רבות בשנים האחרונות ונמצא אפקטיבי במגוון רחב ביותר של מצבים רפואיים.

יתאים למגוון רחב מאוד של מחלות וסימפטומים למטופלים צעירים ומבוגרים כאחד במהלך רוב שעות היום מכיוון שאינו בעל תכונות פסיכואקטיביות ופועל כמעט ללא תופעות לוואי משמעותיות.
מצבים רפואיים בהם ניתן לטפל בתכשירים עשירים ב-CBD: הפחתת כאב, הפחתת רעד והתכווצויות (פרקינסון, סוגי אפילפסיה מסוימים) ומצבים דלקתיים (מחלות מעי דלקתיות). יש לחומר זה תכונות הרגעה ושיפור מצב הרוח.

מומלץ בשילוב עם THC ביחסים שונים כדי להפחית את האפקטים הפסיכואקטיביים (תחושת ריחוף ו"היי") ויחד עם זאת להגביר את הפעילות הרפואית כתוצאה מסינרגיה בין השניים. בפי החוקרים אף נקראים Power Couple.

חזרה לעמוד הבית