בית » מדריך לשימוש בשמן קנאביס רפואי

כיצד להשתמש נכון בשמן קנאביס רפואי ליעילות מיטבית ולהפחתת תופעות לוואי

שמן הקנאביס הוא למעשה מיצוי תפרחת הצמח המהול בשמן צמחי, לרוב שמן זית. הפקת התמצית תחת תנאים מפוקחים מבטיחה קבלת מיצוי מיטבי ומבוקר של הקנבינואידים, כמו גם של שאר מרכיבי הצמח התורמים לסגולות הרפואיות המיוחסות לקנאביס.

מבין היתרונות של התצורה הנוזלית ניתן למנות את התאמתה לטווח גילאים רחב, לבעלי מוגבלויות פיזיות, ללוקים במחלות כרוניות וקשות ולאלה המתקשים או אשר מעדיפים להימנע מעישון או אידוי של תפרחות גרוסות. שמן מאפשר שימוש דיסקרטי ונוח בסביבת אנשים. הנחיות היק"ר החדשות מאפשרות שימוש בשמן קנאביס מחוץ לבית ואף בנוכחות זרים, זאת בניגוד לצורות השימוש האחרות.

אומנם תחילת ההשפעה של השמן איטית ביחס לתצורות השאיפה, אך גם נוטה להיות ארוכה יותר, כארבע עד שש שעות. שיא ההשפעה צפוי לאחר כחצי שעה עד שעתיים מרגע הנטילה.

סוגי השמנים נבדלים זה מזה בפרופיל קנבינואידים וטרפנים ייחודי, פועל יוצא לתכונות הזן ממנו הופקו. קיימות מספר שיטות מיצוי – העיקריות שבהן באמצעות CO2, בוטן ואתנול, כאשר זו האחרונה נחשבת כיום למובילה שכן מאפשרת מיצוי יעיל ובטוח. התמצית מחוממת על מנת לשפעל אותה, כלומר להעביר את החומצות הקנבינואידיות תהליך של דה-קרבוקסילציה והפיכתן לחומר פעיל. מיהול תמצית הקנאביס בשמן מאפשרת ספיגה משופרת, הגנה על רירית הפה ושליטה מבוקרת ומותאמת אישית של המינון.

שמן הקנאביסמיועד לשימוש תת-לשוני (לא לבליעה) ומאפשר ספיגה יעילהברירית הפה ישירות אלמערכת הדם, בייחוד דרך כלי הדם המרוכזים באזור שמתחת ללשון. קחו בחשבון – טעמו של השמן מר, טיפים להעברת הטעם מצורפים בהמשך. יש להקפיד על נטילה תת לשונית ולא לטפטף על מזון ולבלוע אחרת תמנעו אומנם מהטעם המר אך גם תפגמו ביעילות הטיפול.

השימוש בשמן הקנאביס פשוט. הקפדה על כללים בסיסיים תבטיח יעילותהטיפול ומיעוט תופעות לוואי. ההוראות והטיפים המוגשים גובשו לאחרליווי והדרכה של אלפי המטופלים במוצרי הקנאביס המופקים במפעל קבוצת בזלת אשר מאז הקמת שירות לקוחות בעלי רישיון של מרבית החוות המאושרת לגידול קנאביס בישראל.

שלבי נטילת שמן הקנאביס:

  1. ערבב היטב את בקבוק השמן בתנועות סיבוביות תוך אחיזת ראש הבקבוק (הטפטפת) ושמירתה מעלה. שימוש נכון מתחיל במוצר הומוגני ואחיד – מדובר במוצר המכיל תערובת חומרים שהנטייה הטבעית שלהם היא להיפרד ולהתרכז בנקודות שונות לגובה הבקבוק. ערבוב הבקבוק בסמוך לשימוש בשילוב עם ריקון הפיפטה ואיסוף חוזר של שמן – תבטיח מנה הומוגנית המייצגת את הריכוז שהותאם עבורך כל פעם מחדש החל מהמנה הראשונה ועד לאחרונה.
  2. אסוף מנת שמן קנאביס באמצעות לחיצה על הטפטפת שבראש הפקק.
  3. ראשית,טפטף את השמן לכפית וממנה אעבר את הנוזל אל מתחת ללשונך, כך תמנע מטעות בספירת הטיפות ותוודא נטילת מנות קבועותבהתאם למינון שנקבע עבורך.
  4. לספיגה יעילה של החומרים הפעילים יש להקפיד להשאיר את השמן לפחות דקה אחת שלמה מתחת ללשון, ורק אז לבלוע את השארית.
  5. אחסן את השמן במקום מוצל, יבש וקריר.

שמני הקנאביס, בייחוד אלה המכילים רמות גבוהות של THC, נוטים לייצר אפקט פסיכואקטיבי מוגבר בהשוואה לעישון, בעיקר בחשיפות ראשונות. אצל חלק מהמטופלים תיתכן תחושת ריחוף או עייפות מוגברת. התחלה איטית ומדורגת של הטיפול תמתן את תופעות לוואי, תשפר את כושר ההסתגלות, ותאפשר שימוש רציף לאורך זמן.

בימים הראשונים לטיפול מומלץ ליטולמינון היכרות של טיפה אחת בלבד בשעות הערב כשעה וחצי עד שעתיים לפני השינה. באופן זה נאפשר הסתגלותהדרגתית של הגוף אל החומר ונמנע עד כמה שאפשר מתופעות לוואי לאנעימות. ההמלצה היא להעלות את המינון כל פעם בטיפה אחת נוספת, בהפרשים של 3-5 ימים בין מדרגת מינון לבאה אחריה. מומלץ כי כל העלאת מינון תעשה תחילה בשעות הערב בלבד. בהמשך, בהתאם לצורך ניתן להוסיף ולהעלות מנות טיפול בבוקר ובצהריים.

העלאתם מינון מהר מדי? תופעות הלוואי התגברו משמעותית עד לגבול יכולתכם? ניתן להוריד מינון חזרה, להסתגל ולהתייצב ורק אז ובהתאם לצורך להעלות חזרה בעדינות. תהליך האיזון הינו אישי וככל שיעשה לאט ומבוקר כך ההגעה למינון האפקטיבי תעשה פשוטה ונוחה. השפעת הקנאביס מצטברת, לכן רצוי להקפיד וליטול את המינון הדרוש באופן סדיר ובשעות קבועות. אם דילגתם על מנה, הימנעו ממנה כפולה כפיצוי אלא המשיכו לפי המינון הרגיל.

המינון הספציפי המותאם עבורך נקבע ע"י הרופא המטפל ומצוין בטופס הרישיון שלך. לאחר רפורמת הקנאביס יצוין המינון ואופן הנטילה ע"ג המרשם.

לאחר נטילת השמן אנא הקפד על מנוחה מלאה לפחות חצי שעה עד שעה. הימנע מיציאה מהבית, מנהיגה או משימוש במכשירים שהשימוש בהם דורש ערנות. נוכחות והשגחה של קרוב משפחהאו חבר מומלצת בחום. פעילות גופנית בסמוך לנטילת השמן עלולה לפגום בהשפעתו.

חשוב להיות קשובים לגוף, אולם גם להתכונן לתופעות הלוואי וללמוד להכיל אותן – אין צורך להיבהלולזכור כי הן חולפות מעצמן לאחר מספר שעות, ובהחלט ניתן לצפות כי יתמתנו עם הזמן תוך בניית הסבילות. סבלנות היא מפתח לצליחת תקופת ההסתגלות ומעבר אל טיפול משפר איכות חיים.

שמן הקנביס עשוי להוריד את רמות הסוכר ואת לחץ הדם. מטופלים שאובחנו כלוקים בסוכרת או אשר יודעים כי קיימת אצלם נטייה לרמות סוכר נמוכות בדם נדרשים לנטר את רמות הסוכר טרם נטילת השמן ומומלץ כי ישתמשו בשמן כחצי שעה לאחר הארוחה. במקרים בהם נטילת הקנאביס מפחיתה את רמות הסוכר עד למצב של היפוגליקמיה מומלץ להיוועץ ברופא המטפל ולשקול התאמה מחודשת של  מינוני התרופות או האינסולין. מעקב אחר מדדי לחץ הדם מומלצת גם היא אצל מטופלים הנוטלים במקביל תרופות להפחתת לחץ דם או אצל הסובלים מלחץ דם נמוך.

להקלת תופעות לוואי כדאי לנסות ולשלב את המזונות הבאים העשויים למתן את ההשפעה הפסיכואקטיבית של הקנאביס וכן בהעברת הטעם המר הנותר בפה לאחר השימוש: לימון או מיץ הדרים טבעי, סלט מטובל בעשבי תבלין, פלפל שחור גרוס טרי ולימון, פסטה ברוטב פסטו (בזיליקום טרי) או קוביית שוקולד מריר.

מאת: אלון איזנברג
הכותב הינו מנהל התקשורת הרפואית, הדיגיטל וקשרי המטופלים בקבוצת בזלת 

טקסט זה נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.
מדריך זה אינו מחליף הדרכה וייעוץ רפואי אישי. בכל מקרה של תופעות לוואי משמעותיות מומלץ להיוועץ ברופא או באיש מקצוע מוסמך ובמידת הצורך גם לפנות לבירור והשגחה רפואית.