בית » טרפנים בקנאביס

מהם טרפנים?

טרפנים הם חומרי טעם וריח טבעיים הנמצאים בשלל הצמחים בטבע ומקנים לכל צמח (פרח, פרי או ירק) את ריחו וטעמו הייחודי.

לאחרונה מגלים חוקרים כי טרפנים המעניקים לזני הקנביס השונים את ניחוחם הייחודי, הם בעלי השפעות בריאותיות חשובות. טרפנים משמשים אלפי שנים כאבני היסוד בשמנים אתריים ובטיפולי ארומתרפיה, וניסויים שונים הדגימו את תפקידם בהפעלת מערכות פיזיולוגיות שונות, למשל מערכות המעורבות בהפחתת תחושת הכאב, הפחתת חרדה,הקלה על בחילות, הרפיית שרירים, השפעות אנטי-דלקתיות ועוד. לטרפנים שונים יתרונות טיפוליים ייחודיים. טרפנים משולבים גם בתעשיית המזון, ומוכרים על ידי רשויות הבריאות כבעלי אינדקס הבטיחות הגבוה המכונה GRAS (Generally Recognized As Safe)

מעבר לסגולותיהם הרפואיות כשלעצמן, תורמים הטרפנים ליעילות הטיפולית הסינרגטית בקנאביס דרך פעילות המוכרת כ"אפקט הפמליה". טרפנים יכולים להעצים את הפעילות הרפואית של הקנבינואידים (למשל, THC וב ( CBD – דרך מנגנוני פעולה שונים, למשל שיפור הובלתם לאתרי הפעולה (בין היתר, הגברת החדירות דרך מחסום הדם- מוח Blood Brain Barrier) או הגברת הקישוריות של הקנבינואידים לרצפטורים במערכות הפיזיולוגיות.

מרבית הטרפנים המצויים בקנביס מהווים מולקולות קטנות ונדיפות. בתהליכי העיבוד של הקנאביס הרפואי, מאבד הצמח אחוז ניכר מהטרפנים, כך שבמקרים רבים מינון הטרפנים בקנאביס המגיע אל המטופל קטן ביחס למינונם בצמח במצבו הטבעי. תופעה זו ידועה וחברות שונות מנסות להחזיר את הטרפנים האובדים לקנאביס הרפואי ולהשוות את פרופיל הטרפנים לזה שאפיין את הקנאביס טרום הליכי העיבוד. בעוד החזרת הטרפנים לקנאביס היא בעלת ערך חשוב, הליך זה מהווה רק מענה חלקי למטופל. פרופיל הטרפנים הטבעי בקנאביס הוא פרופיל המוכתב ע"י גנטיקת הצמח ומותאם למענה על צרכי הצמח עצמו (לטרפנים רבים בצמח תפקיד בהגנה מפני חרקים ומזיקים).

על מנת למקד ולמקסם את הטיפול, בזלת פיתחה ידע רפואי ותהליכי באמצעותו היא מוסיפה לכל מוצר קנאביס רפואי הרכב טרפנים ייעודי לטיפול בסימפטום או במצב הבריאותי המסויים. לכל מוצר רפואי יוסף הרכב טרפנים ייחודי, המשלב טרפנים בעלי יתרונות טיפוליים ספציפיים (טרפנים ייעודיים לטיפול בחרדה, להקלה על כאבים מסוגים שונים, להקלה על בחילות, לטיפול בכיבים וכו').

כך, במקום להחזיר את הטרפנים האובדים לקנאביס הרפואי ולהשוותו לקנאביס שלא עבר תהליכי עיבוד, ההרכב המועשר עולה על הצמח הטבעי ביכולותיו הטיפוליות. הרכב החומרים הפעילים הוא כזה המאפשר אפקטים סינרגטיים המותאמים באופן ייעודי לטיפול במצב הבריאותי המסוים. תהליכי הייצור המתקדמים של בזלת בשילוב ידע קליני ומדעי אודות יעילותם של הטרפנים, מאפשרים העשרת המוצרים באופן הממקד את יעילות הטיפול, תוך ניצול התכונות הייחודיות של טרפנים ספציפיים.