בית » מידע רפואי » שאלות ותשובות

ישנם מטופלים רבים שאינם רוצים להרגיש את תחושת הריחוף (”High”)  או במקרים מסוימים אף יכולה להתעורר תחושת חרדה או פרנויה. אלה אינן תופעות חריגות והן חלק בלתי נפרד מהשפעות הצמח וחולפות באופן טבעי לאחר מס' שעות עם פינוי ופירוק החומרים הפעילים בגוף.

ישנם כמה שיטות כדי למתן את תופעה זו:

  • לעבור מוצרים עשירי CBD שאינו בעל השפעות פסיכואקטיביות.
  • לרדת במינון בכל מנה עד להסתגלות מחודשת עם מינימום תופעות לוואי.
  • מומלץ לאכול קובית שוקולד מריר, למצוץ פלח לימון, לשתות כוס של מיץ פירות הדר. ניתן גם לאכול קערה של פסטה עם רוטב פסטו, סלט ירקות עם הרבה פלפל שחור, עשבי תיבול ולימון.
  • בנוסף ניתן לשים סרט קומי כדי להסיח את הדעה מהתחושה, לעשות מקלחת קרה או לשים מוזיקה מרגיעה.
  • מומלץ בפעמים הראשונות לצרוך קנאביס בנוכחות אדם נוסף ובאווירה נינוחה.

בספרות העולמית לא מדווח אף מקרה של מנה קטלנית או מוות כתוצאה משימוש בקנאביס, אך אין זה אומר שמנת יתר אינה מזיקה.

סימנים למנת יתר עשויים לכלול בלבול קיצוני, חרדה, פרנויה, פאניקה, קצב לב מהיר, אשליות או הזיות, לחץ דם מוגבר, בחילה או הקאות קשות במקרים מסוימים. תגובות אלו יכולות לגרום לפציעה לא מכוונת, נפילה או הרעלה.

במקרים קיצוניים יש לגשת לקבלת טיפול רפואי ולהביא לרופא את אריזת הקנאביס.

שימוש באלכוהול וקנאביס באותו זמן עלול לגרום להשפעה מצטברת ותגובה לא רצויה יותר מאשר בעת שימוש אחד או לבד.

שימוש בקנאביס וטבק בו זמנית עלול גם להוביל לחשיפה מוגברת לכימיקלים מזיקים,

גרימת סיכונים גדולים יותר לריאות ולמערכת הלב וכלי הדם. בנוסף לא מומלץ לערבב יחד באותה גלילית מכיוון שריכוז החומרים הפעילים ישתנה וטמפרטורת הבערה של טבק וקנאביס שונה ועלולה להפריע לאפקט הרפואי.

כמו כן, צריך להיות מודעים לכך שקנאביס עשוי לשנות את אופן הפעולה של תרופות מרשם. תמיד רצוי לדבר עם הרופא או צוות רפואי על כל התרופות שנוטלים.

האמת היא שאין עדיין מספיק מידע. החומרים הפעילים של קנאביס (THC) עוברים לשליה ולחלב אם.  THC מאוחסן לפרק זמן מסוים ברקמות השומן וכך שגם אם הפסקת להשתמש עדיין תתכן חשיפת התינוק או העובר לרמות קטנות של THC. המידע על השפעות על העובר או התינוק מוגבל ביותר ולכן מומלץ להימנע ככל האפשר משימוש בקנאביס בתקופת הריון או הנקה.

משקל גלילית בודדת של חברת בזלת הינו כ-0.5 גרם. בגלל תהליכי היצור המורכבים היכולים לנבוע כתוצאה מכך מתייחסים למשקל הכולל של הקנאביס בחבילה. משקל הקנאביס הכולל בחבילה של גליליות מגולגלות עומד על 10 גרם. לכן בכל חבילה ישנם בין 20-22 סיגריות מוכנות במשקל כולל של 10 גרם.

כאשר גורסים פרחים במכשיר ביתי נגרסים  לא רק את פרחים של הקנאביס, אלה גם הגבעולים, הזרעים ועוד. בנוסף, בדפנות המכשיר יש לרוב שאריות של שרף המכיל את החומרים הפעילים.

בחברת בזלת, בתום תהליך הגריסה נותרים פרחים בלבד ללא הגבעולים ותוצרי לוואי אחרים, מה שיוצר משקל חומר נקי בכ-10% יחסית לתפרחות שלמות. כל החלקיקים בגודל אחיד המתאים למילוי גליליות או שימוש במכשירי אידוי.

בנוסף, כל השרף והחומרים הפעילים שבו נשארים בתוך התערובת הגרוסה הניתנת לבדיקה מדויקת יותר.

שימוש הקנאביס דרך אכילה (דרך מערכת העיכול) הוכח במחקרים כיעיל פחות.

הספיגה במערכת העיכול איטית ביחס למתן תת לשוני או עישון ושונה מאדם לאדם בהתאם לקצב חילוף החומרים המשתנה עם הגיל או הגנטיקה האישית.

החומרים הפעילים מתפרקים בכבד לפני הספיגה למחזור הדם ומידת ההשפעה הרפואית שלהם קטנה באופן משמעותי.

מומלץ לטפטף את השמן מתחת ללשון (למרות טעמו המר במקצת). ספיגה תת לשונית יעילה ומהירה יחסית כאשר רוב החומרים הפעילים נספגים לכלי דם אשר אינם עוברים ישירות דרך הכבד בשלב ראשון.

במקרים קשים של חוסר שיתוף פעולה מצד ילדים או מטופלים סיעודיים ניתן לטפטף על כפית עם ממרח שומני (דוגמת ממרח שוקולד, יוגורט, מעדן וכדומה), כאשר המטרה שטיפות שמן הקנאביס יישארו ויספגו בחלל הפה. ישנה אפשרות למרות את השמן על בין הלחי לחיך וכך למנוע אפשרות לירוק את טיפות.

מתוך ניסיון רב שנים בחברה המטופלים מתרגלים לטעם במשך הזמן.

לפי המחקרים בעולם שימוש תכוף וממושך בקנאביס הינו בעל פוטנציאל לפיתוח תלות פיזית ונפשית (התמכרות). בקרב אלו שהחלו שימוש בגיל העשרה עתידים לפתח תלות בסטטיסטיקה של אחד לשישה (משתמשים מבוגרים היחס הינו 1 ל 10).
התמכרות מאופיינת בקיום תלות גופנית הכוללת תסמיני גמילה בהיעדר מחד וכמיהה לסם מאידך.
למרות הפוטנציאל הלא גבוה, יש לשים לב אם מופיעים סימנים אלה.

בנוסף, יש לשים לב לתופעת הסבילות .

כמעט כל חומר הנצרך בכמויות גדולות לאורך זמן ומפר את האיזון בגוף גורם להגדלת מספר הקולטנים לחומר זה, וצורך בהעלאת מינון וריכוז כדי להגיע להשפעה הרצויה. המוח נוטה לפתח סבילות לחומר ולחסום את השפעתו.

לפי מחקרים אחרונים, בתום שימוש בקנאביס ותוך זמן קצר יחסית כמות הקולטנים חוזרת לרמה הבסיסית שלפני השימוש, כך שבמקרים של התפתחות סבילות והגעה לריכוזים גבוהים ניתן לרדת בהדרגה במינונים, להפסיק שימוש לתקופה מסוימת ולאחר מכן להתחיל כמטופלים חדשים.

כדאי להפסיק את השימוש בקנאביס בתהליך המבוסס על הפחתה הדרגתית עד לסיום מוחלט.

הפסקת השימוש לאחר טיפול ממושך עלולה להתבטא בתסמיני גמילה הכוללים: אי שקט, עצבנות, דיכאון, סף גירוי נמוך, קשיי ריכוז, כאבי ראש, חוסר שינה או הפרעות בתיאבון.
כמו כן עלולה להופיע אף תחושת כמיהה לקנאביס.

בדיוק כמו בתחילת השימוש, גם כאן יש לתכנן את תהליך ההפסקה ההדרגתית כדי למנוע תופעות אלו.

מוצרי הקנאביס הינם מוצרים אורגניים ולכן רגישים למספר תהליכים: התחמצנות או התפרקות תהליכים אלה עלולים לגרום לאיבוד הפעילות הפרמקולוגית.

מסיבות אלו רצוי להימנע מחשיפתם לחום, לחות ואור.

  • יש לשמור את המוצרים לעישון ואידוי באריזה אטומה היטב במקום חשוך ויבש ובטמפרטורה מתחת ל- 25 מעלות.

  • את מיצוי שמן הקנאביס מומלץ אף לשמור בארון או במקרר בחודשי הקיץ (לא מקפיא) בבקבוק סגור היטב.

  • מיצוי שמן הקנאביס טוב לשימוש כחודש מתאריך הפתיחה של הבקבוק.
  • אין לאחסן עם תרופות או מוצרים רפואיים אחרים באותה אריזה.

  • אין להשליך לאשפה או לשפכים. לבדוק מול הגוף המנפק תהליכי איסוף והשמדה מסודרים.

יש להבדיל בין סיום ההשפעה הנמשכת כ 6-8 שעות ובין הפינוי הסופי שניתן לניתור בבדיקות המעבדה. פינוי הקנאביס מהגוף:

אחוז ניכר (80-90%) מהחומר הפעיל,  (ה THC- ותוצרי הפירוק שלו) מתפנים מהגוף תוך כ-5 ימים למשתמשים של מעל 4 פעמים בשבוע או יותר וכ-3  ימים לאחר שימוש חד פעמי. רובו מופרש דרך מערכת העיכול, וכ-20 אחוז דרך השתן. פינוי מהגוף של כלל הקנבינואידים ותוצרי הפירוק הניתנים לניתור בבדיקות  מתרחש עד 21 ימים לאחר הצריכה כרונית וממושכת.

חזרה לעמוד הבית