בית » מידע רפואי » התאמת מינון קנאביס

התאמת המינון המתאים ביותר למטופלי קנאביס שונה מרוב המוצרים או התרופות אליהם הורגלנו.

המינון במוצרי הקנאביס מותאם באופן אישי ושונה מאדם לאדם ללא תלות במשקל, סוג הסימפטום הרפואי, גיל או גורמים אחרים. ישנם מטופלים שיסתפקו בטיפה או שאיפה אחת בלבד וכאלה שיצטרכו הרבה יותר.

העקרונות המנחים

  • התחל במינון נמוך והתקדם לאט – המינון המדויק יהיה הנמוך ביותר המביא הקלה במרבית הסימפטומים של המחלה שמרגיש המטופל עם מינימום תופעות לוואי. תהליך זה נועד לבחון את השפעות הטיפול כנגד הופעתן של תופעות הלוואי.

  • ניתן להחליף את הסדר וחלוקה במספר טיפות או שאיפות בין יום/צהריים/ערב/לילה בהתאם לצורך אישי. לדוגמא, אם הכאב בעיקר בצהריים כדאי לקחת בשעותה אלה במקום בבוקר.

  • מומלץ להתחיל את הטיפול במוצרי הקנאביס במינון התחלתי של  1-2  שאיפות או טיפות פעם עד פעמיים ביום.

  • רצוי להתחיל את השימוש בקנאביס באווירה נינוחה ולהצטייד בשתייה קרה או מיץ (רצוי לא משקאות מוגזים) ודברי מאכל כמו פרי, תמר או כריך בריא (לחולי סוכרת מומלץ להיזהר ולנתר את רמות הגלוקוז בדם). הכוונה בפעולה זו היא למנוע ירידת גלוקוז חדה בדם וסחרחורות. כמו כן אפשרי לתזמן ארוחות כחצי שעה לאחר מתן הקנאביס.

  • לבעלי לחץ דם נמוך או לא מאוזן מומלץ לנתר בתקופה ראשונה לשימוש. החומרים הפעילים בקנאביס עשויים לגרום לירידה בלחץ דם וסחרחורת. רצוי לנהוג בזהירות במעבר ממצב שכיבה לעמידה.

  • כדאי לשתות 2-3 לגימות של משקה קר לפני כל שאיפה להקלה על צריבה בגרון או שיעול כתוצאה מעישון.

  • ניתן באופן הדרגתי (כל 3-5 ימים) לעלות מינון עד להסתגלות. כל פרק זמן, להעלות את מספר הטיפות או השאיפות וזמני נטילה במהלך היום: עד 4-5 פעמים ביום במרווחים של כ–5 שעות. בכל פעם טיפה או שאיפה אחת נוספת.

  • במידה ויש תופעות לוואי להמשיך למשך מספר ימים ללא העלאת מינון עד ההסתגלות (כשבוע).

  • מומלץ להימנע מפעילות אקטיבית כחצי שעה לאחר נטילת מנת הקנאביס.

  • ניתן למתן את ההשפעה הפסיכואקטיבית על ידי אכילת תפוז, לימון או שתית מיץ טבעי מפירות אלו.

יש לזכור שתהליך האיזון וההגעה למינון וההרכב האפקטיביים ביותר הינו תהליך ארוך היכול להמשך בין מספר שבועות לחודשיים עד שלושה חודשים.

אין לראות בטיפול בקנאביס סוג של קסם מידי, אלא תהליך של התאמה הדורש התמדה. השפעת הקנאביס הינה מצטברת ויש ליטול את המינון הדרוש בקביעות.

חשוב להדגיש שתיתכן הופעת סבילות לאחר שימוש ממושך ובמקרה זה יהיה צורך בשינוי באופן הטיפול, התאמת מוצר אחר או מינון יומי שונה.

טבלת מעקב למציאת איזון אישי וקביעת מינון

מומלץ לשם מעקב והערכה לנהל טבלת איזון עצמי, כדי להגיע במהירות לקביעת המינון המתאים. טבלה לדוגמא לאיזון יומי אישי, העלאה מתונה והדרגתית של מספר טיפות או שאיפות:

שעה יום 1 יום 2 יום 3 יום 4 יום 5 יום 6 יום 7
בוקר 1 1 1 2 2 2 2
צהרים 1 2 2
ערב 1 1 2 2 2 2 2
להורדת טבלאות מעקב על צריכה ומינון

ניתן בכל שלבי הטיפול לפנות למוקד ההדרכה של “בזלת” לקבלת יעוץ נוסף והכוונה.

חזרה לעמוד הבית